Megszólalt a szakértő: tárgyalóasztalhoz lehet kényszeríteni Ukrajnát és Oroszországot is, de van egy feltétel

2024. december 09. 06:54

Seremet Sándor szerint a harctéren Oroszország számára „kicsit kedvezőbben alakulnak a dolgok”.

2024. december 09. 06:54
Vlagyimir Putyin

A kijevi vezetés az elmúlt napokban többször is jelezte, hogy akkor tartja elképzelhetőnek a tűzszünetet, ha az ukrán fennhatóság alatt álló területek biztonsági NATO-garanciát, illetve tagságot kapnak.

Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője az InfoRádióban arról is beszélt, hogy valós igény vagy tárgyalási alap a NATO-tagság.

Kijev számára ez egy nagyon fontos kérdés, mert ha esetleg a háborút számára kedvezőtlen feltételekkel kellene befejezni, akkor fel tudná mutatni ezt mint eredményt a társadalom számára.

Ha belegondolunk, akkor Kijev elképzeléseiben van némi logika, hiszen ott azt gondolják, hogy csak a NATO-tagság lehet tényleges garancia arra, hogy egy tűzszünet után Oroszország nem próbálkozik nagyobb mértékben ismételten érdekei érvényesítésével, Oroszország ugyanis nem kockáztatna meg nyílt konfrontációt a NATO-val” – szögezte le.

Teljesen más az oroszok elképzelése

Seremet Sándor szerint egyelőre nehéz megmondani, hogy mi lehetne béketárgyalás minimuma, mert a harctéren Oroszország számára „kicsit kedvezőbben alakulnak a dolgok”, a katonái előrehaladnak, így arra lehet következtetni, hogy Oroszország erősítené a pozícióit, és azt követelné, hogy

minimum a jelenlegi frontvonal mentén legyenek befagyasztva a területek, számolják fel a szankciókat, ha nem is az összeset, Ukrajna pedig maradjon semleges ország,

és esetleg Oroszország is vállalna valamilyen garanciákat azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna felé nem indul el.

„Ha megfelelő gesztusokat tesznek Oroszország számára, amelyek mellett arcvesztés nélkül le tud ülni a tárgyalóasztalhoz,

Ukrajna pedig kellő mértékben korlátozva lesz lehetőségeiben, hogy a tárgyalásoktól elzárkózzon,

úgy előfordulhat, hogy a következő év folyamán a feleket asztalhoz lehetne, ha nem is invitálni, de kényszeríteni” – fogalmazott.

Rövidebben: Oroszország számára le kell írni, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag, nem kap annyi támogatást sem. „Ahhoz, hogy ezt a konfliktust sikeresen le lehessen zárni, és fenntartható rendszert lehessen kialakítani, meg kellene keresni ennek a konfliktusnak a gyökerét, és a legfőbb kiváltó okát kezelni elsősorban” – zárta gondolatait.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hoked_ly
2024. december 11. 10:05
Ez is egy ukrán fialású, nagyon nagyon buta szarértő! Ki az a vadbarom vajon, aki munkát adott neki egy állami intézetnél?
Kiscsiga
2024. december 10. 10:00
Ilyen seggértő bárki lehet ezt még Marika néni el mondja, úgy a kávézacot elősekell venni
gyzoltan-2
2024. december 09. 16:08
Teljesen mindegy, hogy milyen pillanatnyi megegyezés születik majd a tűzszünet érdekében... A szerződéseknek az a rákfenéje, hogy átlépnek rajta... -mintha erre lett volna már néhány példa... -de beetetésnek, majd megteszi..!
falcatus-2
2024. december 09. 09:39
Megszólalt a szakértő: tárgyalóasztalhoz lehet kényszeríteni Ukrajnát és Oroszországot is, de van egy feltétel.." A szaGértő úr most ébredt fel 3 éves kómájából, vagy még csak most lett iskolás és már megtanult írni-olvasni. Az értelmezésig is el kéne jutnia. Négy alapfeltétel van és azt az oroszok diktálják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!